Loading......

Bebek ve okul öncesi çocuklar için verilen su güvenliği ve yüzme eğitimi, çocuk yüzme kurslarından çok farklı yöntemler içerir.

Aqua Daeira olarak biz; bebek ve okul öncesi çocukların doğuştan sahip oldukları, su altında nefesini tutma refleksini, verilen komutlar sayesinde bilinçli şekilde kullanmalarını ve su güvenliğini öğretirken; aynı zamanda sosyal, fiziksel, ve ruhsal gelişimlerini destekleyen bir eğitim ve aktivite programı uyguluyoruz.

Bu arada gelelim ismimizin anlamına. 'Daeira', Yunan Mitolojisi’nde adı geçen Okeanid Su Perilerinden biridir. Daeira ismi, 'bilen, öğreten' anlamına gelir.

Biraz da benden bahsedelim…

Benim eğitmenlik maceram kızım sayesinde başladı. 2014 yılında, kızım 2 yaşındayken, suyu çok seven bir çocuk olduğu için yüzme derslerine götürmeye karar verdim. Suda ne kadar huzurlu olduğunu biliyordum. Yüzme derslerinin , uyku düzenine çok olumlu etkileri oldu. Ancak, başkalarıyla etkileşimde olmayı kesinlikle reddettiği bir dönemde olduğu için, derslere ara vermek zorunda kaldık. Sonra ben bu konuda çocuğumla beraber neler yapabilirim fikriyle çıktığım yolda, işleri ileri bir seviyeye taşıyarak, STA (Swimming Teachers Association)'in dünya çapında geçerli “Aquatic Teaching - Baby and Pre-School” bebek ve okul öncesi yüzme eğitmenliği eğitimini ve su güvenliği eğitimlerini başarıyla tamamlayıp; bebek ve okul öncesi çocuk yüzme eğitmeni olarak çalışmaya başladım.

Sonrasında yeni metodlar ve farklı teknikleri de öğrenmek amacıyla Avustralya’nın su güvenliği gurusu olarak bilinen, 40 yılı aşkın bir yüzme öğretmenliği ve antrenörlük deneyimi olan World Wide Swim School’un kurucusu Laurie Lawrence’ın yüzme eğitimlerini de başarı ile tamamladım.

Son olarak da çocuk gelişiminde duyuların önemi ile ilgili okuduğum yazılar ve yaptığım araştırmalar beni STA üyesi Jo Wilson’a götürdü. Jo Wilson’ın yaratıcısı olduğu Aqua Sensory eğitimini de alarak, duyusal aktiviteler için en mükemmel ortam olan suyu ve eğlenceyi bu eğitimle birleştirdim.

2016 yılından beri, kendimi geliştirerek, STA’in eğitmenliğini yapmaya devam ediyorum.

Ezgi Ahu AÇAN