Loading......
Bunun için kesin bir yaş belirtmek mümkün değildir. Ülkelere, kültürlere ve sağlık otoritelerine göre farklılıklar göstermektedir. Yurtdışında birçok ülkede 6 haftadan itibaren güvenle yüzdürülebilecekleri belirtilse de, biz 4 – 6 ay arası dönemin yüzme dersleriyle tanışmada en uygun zaman olduğuna inanıyoruz. Ebeveyn artık 4 aylık olmuş bebeği rahat kavrar, bebeğin boyun kasları daha iyi gelişmiştir ve böylece başını daha kontrollü kullanır. Bu dönem bebekleri yeni ve hareketli şeyleri ve ortamları keşfetmeyi sever. Aqua Daeira olarak bebeğin doğumdan itibaren suya alışmasını öneriyoruz. Bunun için en uygun ortam, küvetiniz ya da evde kullanabileceğimiz portatif havuzlardır. Banyodaki bu egzersizler, bebeğinizin doğuştan gelen suya yatkınlığı ve doğal reflekslerini, bilinçli şartlanma ile nefes kontrolüne çevirir ve ileride gideceği yüzme derslerinin temelini oluşturur. Evinizde özel eğitimler veriyoruz.
Bir bebeğin gelişimindeki en önemli dönem, beyninin hızla geliştiği ilk yılıdır. Erken yaşta yüzme eğitimi, bebeğin hayatının sonuna kadar lazım olacak, hayat kurtarıcı becerilere sahip olmasını sağlar. Bebek yüzme eğitimindeki temel amaç, bebeğe suyun içinde güvende olmayı öğretmek ve verilen komutlarla, doğal reflekslerini bilinçli hareketlere dönüştürmeyi ve kalıcı hale getirmeyi sağlamaktır. Bebeklerin özgüven ve bağımsız hareket edebilme becerisini destekler. Motor beceriler, kas ve iskelet gelişimi, koordinasyon ve dengesini geliştirir. Yüzme eğitimi ve su güvenliğinin tabanı oluşur. Ebeveyn ile bebek arasındaki bağı güçlendirir, kesintisiz kaliteli zaman imkanı sunar.
Evet gelebilirsiniz. Yüzme bilmeniz gerekmiyor, ancak havuzda yere sağlam basabiliyor olmanız ve rahat hareket etmeniz gerekmektedir. Kullandığımız havuzların derinlikleri genellikle 1.40 cm’dir. Siz sudan keyif almıyor olabilirsiniz ama çocuğunuzu bu deneyimden mahrum bırakmayın. Bebeğinizle yüzme derslerine katılmadan önce birkaç kez kullanacağınız havuzda ders almayı yada en azından rahatlama egzersizleri yapmayı deneyebilirsiniz.
Bebek yüzme eğitimleri grup ya da özel derslerden oluşuyor. Aile aktiviteleri olan özel derslerin yanında biz küçük gruplar halinde dersleri tercih ediyoruz. Gruplarımız genelde yaşlara göre oluşturuluyor. Ancak bazı durumlarda, çocuğun yeterliliğine göre farklı yaş gruplarına dahil edebiliyoruz. Eğitim süresince bir ebeveyn yada ailenin uygun gördüğü bir yetişkinin bebekle beraber suda olması gerekmektedir. Dersler, eğitmenin ebeveyne sözlü ve görsel talimatlar vermesi ve ebeveynin bunları bebeğiyle uygulaması şeklinde ilerler. Bu eğitim, ebeveynlere bebeklerini doğru pozisyonda tutma ve yüzdürme, su üstünde durma, nefes kontrolü, su altına dalma, havuzdan çıkabilme, sırt üstü yatma gibi çeşitli teknikler, komutlar ve oyunlarla öğretilir.
Çocuğunuzun astım, bronşit, cilt rahatsızlığı gibi kronik bir rahatsızlığı varsa katılmamanızı öneririz. Katılmak istiyorsanız da lütfen öncesinde doktorunuza danışın.
Lütfen hastaysa derse getirmeyiniz. Eğer hasta olduğunu fark edersek, çocuğunuzu suya sokmama hakkına sahibiz. Ayrıca sizin / çocuğunuzun açık ve enfeksiyona yatkın bir yarası olması durumunda da iyileşme süreci sonuna kadar derse katılmamanızı öneririz. Anlayışınız için şimdiden teşekkürler. Çocuklarımız her şeyden önemli.

Öncelikle siz rahat ve kararlı olmalısınız. Eğer tedirgin hissederseniz, bebeğiniz bunu hissedecektir. Sudan neden korktuğunu bilmemiz önemlidir. Bu korku daha önce istemsizce suya düşmek gibi yaşadığı kötü bir tecrübeden mi kaynaklanıyor? Farkında olmadan, çevresinden birinin fazla korumacı bir tavırla çocuğu korkutmasından mı kaynaklanıyor? (Havuza çok yaklaşma, düşersen boğulursun gibi) Genelde en bilinen korku sebebi, çocuğun suda kontrolü kaybetme hissidir. Önemli olan çocuğun kendini suda kendini güvede hissetmesidir. Bu da, kontrolün kendisinde olduğunu hissetmesiyle başlar. Bunun için çok derin olmayan sularda olmaları gerekir. Derin bir suda, çocuğunuzu ne kadar güvenli tutarsanız tutun, kontrol onda değil, sizdedir.

Sudan korkan çocuklar için ayaklarını yere basabildikleri bir derinlik ya da yülseltilmiş özel bir bölümde başlamak en iyisidir. Sığ suda güven kazanan çocuk yavaş yavaş derin taraftaki derslere katılmaya hazır olur. Acele etmeden ve gerçekten hazır olduğuna emin olunduğunda derin suya geçilmelidir. Her koşulda çocuğun suya karşı önyargısı, yavaş ve dikkatini eğlenceli kısma çekerek yıkılmalıdır. Evdeki banyo zamanlarını onun için eğlenceli bir rutine çevirmek suda güvende hissetmesi için faydalı olabilir. Küvette bebeğinizin vücuduna yavaşça su sıçratın ya da onu elinizle destekleyerek yavaşça sırt üstü yatırın. Bunu yaparken sürekli göz teması ve bolca gülücük işe yarayacaktır. Banyo oyuncakları, küçük sohbetler ya da şarkılar da rahatlamasını sağlar. Bütün bunlar yatıştırıcı bir etki yaratarak bebeği beraber havuza girmeye hazırlar.

Yüzme ‘Amfibi ‘Refleksi
Bu, yeni doğan bebeklerde en temel reflekstir ve yeni doğan bebeklerin yüzebileceğine dair inancın yaygın olmasının nedenidir. (Çocuk yüzüstü, baş orta pozisyonda ve kollar baş yanında ileri uzatılmış yatarken bir taraf pelvis yukarı kaldırılınca aynı taraf kol ve bacakta fleksiyon açığa çıkar. Yani bebek bir sürüngen gibi kıvrılarak hareket eder.) Bu refleks, sudaki bebeklerin bacakları, kolları ve gövdesinin olağanüstü bir çabayla hareket etmesine neden olur ve bu çaba kendilerini suda yardım almadan ileriye doğru 1 metre kadar itmelerini sağlar. 4 ve 8 ay arasındaki bebeklerde bu refleksi havuzda egzersizlerle güçlendirmek, bebeklerin istemsiz hareketlerden istemli, bilinçli ayak vuruşuna geçmelerine yardımcı olur.

Öğürme Refleksi / Refleksle nefesini tutma
Bebeklerde, suyun altına girdiği anda epiglottisi ( boğazdaki,trakea/soluk borusunu koruyan kıkırdak yapı) kapatma refleksi vardır. ‘Dalmaya tepki ‘ve ‘öğürme refleksi’, başından itibaren çalışma ile yavaş yavaş yerini öğrenilmiş ilişkilendirmeye bırakır. İlk yıl düzenli olarak çalışılırsa, öğrenilmiş nefes tutma hayat boyu bir beceri olarak kalır. 6 aylığa kadar olan bebeklerin suya battığında nefesini tuttuğu ve vücutlarının kendiliğinden oksijeni muhafaza edecek şekilde tasarlandığı bilinen bir gerçektir. Bu refleks, bebeklerin suya daldıklarında nefeslerini tutmalarına ve gözlerini açmalarına sebep olmaktadır. 3 ila 15 aylık bebeklerle dalma refleksi üzerinde çalışma yapan araştırmacılar, nazikçe suya daldırılan bebeklerden hiçbirinin su teneffüs etmediğini kaydetmişlerdir. Bebeklerin dalma anında ve sonrasında endişe taşımadıkları gözlenmiştir.

Çocuğunuzun tuvalet eğitimini tamamlayana kadar, kalça, bacak bölgesini saran yüzme için özel bezler giymelidir. Tuvalet eğitimi olsa bile, 3 yaşını doldurmamış çocuklarda bu özel mayoları öneriyoruz. Hijyen hepimizin önceliği.
Rahat edebileceğiniz bir mayo ya da bikini tercih edebilirsiniz. Biz havuzda ince ve rahat bir tişört giymenizi tavsiye ediyoruz. Suda ince bir tişört giymeniz, bebeğe tutunup kavrayabileceği bir şey verir. Bu, bebeğin kavrama refleksini korur ve kendini suda daha güvende ve özgür hissetmesini sağlar. Suda rahat hissetme ve kavrama becerisi hayat kurtarır! Çocukların suda çok hareketli olduklarını unutmayın ve tutup çekme ihtimalini göz önünde bulundurarak, suya girmeden bütün takılarınızı çıkarmanızı öneriyoruz.
Gözlük gerekli değildir. Çocuğunuzun gözlerinde geçici ya da sürekli bir hassasiyet durumu varsa, kullanılmasında sakınca yoktur. Önemli olan çocuğun gözlüğe bağımlılık geliştirmemesidir. Unutmayın, önceliğimiz su güvenliği. (Örneğin; suya düşme durumu) Bu yüzdengözlüksüz yüzmeyi öğrenmeleri hayati önem taşır. Çocuk ısrarla gözlük istiyorsa bir ders getirip bir ders evde unutabiliriniz
Bir kur 4 ders olup, haftada 1 gün 30 dakikadır. Ancak yaza giriş ve yaz döneminde çocuğun ve hava şartlarının durumuna göre, hızlandırılmış (haftada 2 gün) programlarımız da olmaktadır.
Ücret bilgisi için lütfen bizimle irtibata geçin.
Önce lütfen Kayıt Formu'nu eksiksiz doldurun. En kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Ön kayıt işleminin kesinleştirilmesi için kur başlamadan en geç 5 gün önce ödemenin tamamının yapılmış olması gerekmektedir.
Geçerli bir mazeret sunulması durumunda, eğitmenin ve havuzun müsait olduğu tarih ve saatlerde, kaçırılan dersi takip eden 1 hafta içinde telafi dersi yapılabilmektedir. Telafi her kurda 1 kere ile sınırlıdır.
Bebeğiniz / çocuğunuz için mayo bez, kendiniz için bir mayo, bebeğinizin ve sizin bakım malzemeleriniz. (Bazı havuzlarda bone zorunluluğu var, böyle bir durumda, size kur öncesi konu ile ilgili bildirim yapılır.) Havuz başında havlularımız ve havlu terliklerimiz mevcut, ancak kendi havlunuzu da getirebilirsiniz.
Yüzme ve su güvenliği eğitiminde zorlama ve korkunun yeri yoktur. Bu yüzden eğer çocuğunuz herhangi bir aktivitede mutsuzsa ya da ağlıyorsa (Örneğin sırtüstü yüzme) hemen harekete son verilmeli ve dikkati dağıtılmalı. Her zaman sebep yapılan aktivite olmayabilir. Çocuğu mutsuz eden şey belirlenmelidir. Aç mı? Yorgun / Uykusuz mu? Üşüdü mü? Çok su mu yuttu?... Sorunu ne olduğunu anlamak, çözmeyi kolaylaştırır. Bazen de sadece oyalayacak bir şey ile dikkatini dağıtmak gerekir. Sesli/ışıklı oyuncaklar ya da müzik aletleri burada imdadımıza koşar. Rahatlayan bebeğin aktiviteye dönmesi kolaylaşır. Her durumda, bebeği havuzun içinde sakinleştirip, gerekirse sonra dışarı çıkarmak gerekir. Bebek ağlar ağlamaz havuzdan çıkıp sakinleştirmeye çalışırsak, ileride bunu alışkanlık haline getirip en ufak rahatsızlığında, havuzdan çıkana kadar sakinleşmez.
“Duyduğumu unutmam, gördüğümü hatırlarım, yaptığımı anlarım” Bütün aktiviteler, oyun ve eğlence temelli olduğu için çocukların sıkılmasına fırsat vermiyoruz. Şunu da lütfen unutmayın; çocukların suda kendini güvende hissetmesini sağlamaya çalışıyoruz. Ve bunun en sağlam yolu da tekrardan geçiyor. Çocuklar yeni kazandıkları bir beceriyi, öğrendikleri bir hareketi ne kadar çok tekrar ederlerse, o kadar iyi yapıyorlar ve ne kadar iyi yaparlarsa o kadar güvende ve bir sonraki hareketi öğrenmeye hazır hissediyorlar.